Звичайно, і молоді люди, і зрілі, всі мріють про те, яким стане наше життя через деякий час. Мріяти корисно і чудово, адже тільки з мрії можна виділити мету в житті і йти до неї. Мрії надихають і стимулюють, змушують дивитися в майбутнє. Але… самі по собі мрії і бажання цілями не стають. Тільки підкріплені рішучістю, ентузіазмом, пристрастю, тобто сильними емоціями, вони можуть претендувати на перетворення на мету, а іноді й на мету всього життя.
Щоб мрії здійснювались
Перш за все, ви повинні чітко розмежувати поняття “мрія і мета”. Мрія, зазвичай, досить абстрактна і узагальнена, мета ж прекрасна тим, що її, як правило, досягають. Мета – це бажання, заряджене емоцією. Щоб мрія стала метою, спробуйте виразити її більш конкретно – в подіях, поведінці, образах. І в поняттях, які можуть бути виміряні. Найкраще за все, звичайно, на папері. Але, передовсім, ознайомтеся з деякими неодмінними умовами перетворення мрії на мету:
- Мета має бути ваша: не друзів, не знайомих чи родичів, а ваша! Уявіть кінець мети: неначе вже все відбулося, вдалося і мета досягнута. Якщо радості в кінці немає – значить, мета не ваша, можливо, вам її вселив чи запропонував хтось інший, а може, ви просто хочете бути на когось схожі і вважаєте чужий шлях своїм власним.
- Поставте собі точну дату, коли ваша мета буде досягнута. Якщо ви з якоїсь причини не змогли, чи не захотіли це зробити, змушена вас засмутити: ви ніколи не досягнете мети. Це обов’язкова умова. Але пам’ятаєте, мета має бути реальна: свій банк чи вілла в Монако, головна роль у голлівудському фільмі чи Всесвітня мережа на зразок Інтернет через два місяці – нереальність.
- Мета має бути позитивна. Не можна давати собі установки типу: “Не хочу бути бідним”. Потрібно формулювати так: “Хочу бути фінансово незалежним”. Не розглядаються в даному випадку і такі ситуації, чого слід було б уникнути, або ким не бути, або як не робити. Часто учні старших класів указують в своїх творах, що не житимуть з батьками, не працюватимуть на заводі чи не перебуватимуть у когось у підпорядкуванні. Так от, до мети це має вельми віддалене відношення. Я б назвала це просто побажаннями. Мета має бути завжди конкретна: стати не просто студентом, а студентом, конкретного ВНЗ і факультету, не просто керівником, а організувати і очолити конкретний бізнес чи підприємство.
- Чим ви готові пожертвувати або заплатити ради досягнення своєї мети?Чи буде ваша мета чесною, досягнутою за ваш рахунок? Адже наївно вважати, що в житті що-небудь безкоштовне. Спробуйте скласти список можливих жертв: час, гроші, здоров’я, добрі відносини з друзями і знайомими, любов, нерви, добре ім’я, відмова від задоволень, дружба, дотримання здорового способу життя та інше. Спробуйте чесно відповісти собі на питання, на що ви готові піти заради досягнення своєї мети, чим пожертвувати, і чи зможете ви потім сміливо і прямо дивитися людям в очі.
- А зараз складіть список можливих перешкод. Тільки розділіть їх на дві категорії – ті, що довкола нас, і ті, що знаходяться усередині нас. Зазвичай молоді люди погоджуються з тим, що важче долати ті, які знаходяться в нас самих. Іноді їх ще називають саботажниками. Кожна людина (і не раз) намагалася втекти від труднощів і перешкод за допомогою відмовок типу: це не спрацює; якби я був старшим (чи молодшим); мені ніхто не допомагає; якби у мене були для цього кошти; дуже рано (чи надто пізно); я поки до цього не готовий; а що скажуть друзі (знайомі, родичі); ніхто не розуміє моїх труднощів; ніхто не оцінить моїх старань; немає на це часу, дуже багато інших справ; нічого не вийде все одно та інше. Потрібно визнати існування цих труднощів, або навчитися їх переформульовувати в позитивні, чи перетворити у менші цілі, які доведеться вирішити дорогою до головної. Наприклад: “Це не спрацює” формулюємо інакше “Але ж у інших працює! Чим я гірше?” Чи “Я поки до цього не готовий” – тут чітко потрібно з’ясувати, в чому саме: “Знань не вистачає? Сили волі? Грошей?” Тоді вперед, за знаннями, працюємо над силою волі, заробляємо гроші. Ось таке виходить дерево цілей. Ну як? Не дуже страшно? Тоді можна стартувати.
- Мета має бути наочною. Напишіть план з точними термінами, етапами, відзначайте, тобто просто записуйте на папері результати ваших кроків і дій. Визначте і дозвольте собі за особливо успішне виконання намічених ділянок шляху бонуси чи призи, заохочуйте себе і хваліть. Постарайтеся передбачити і форс-мажорні обставини, власне, як ви плануєте поводитися в неординарних ситуаціях, де і наскільки дозволите зробити собі спрощення чи відступитися (або чим поступитися). Було б добре скласти договір із самим собою, як рекомендують деякі фахівці, де будуть вказані всі терміни, угоди про плату (винагороди), і штрафи. Але і дотримуватися його доведеться вам!
- Напишіть собі нагадування про свою мету скрізь, перечитуйте план досягнення щодня для того, щоб запрограмувати себе на успіх, зарядити себе упевненістю і не відступати від наміченого шляху під впливом різних обставин, які, безумовно, зустрінуться на вашому шляху, а бути послідовним і цілеспрямованим. Швидше за все поставленої мети доб’ється той, хто зможе постійно підтримувати себе в тонусі, і забезпечувати щоденне (нехай найменше і навіть зовсім крихітне, але саме щоденне) просування до поставленої мети. І не забувайте ніколи: дорогу осилить той, хто йде!
- Спробуйте поєднати в собі три ролі: мрійника – для створення нових цілей та ідей; реаліста – для надання ідеям конкретної форми, з якою ви зможете будувати своє майбутнє; і критика – для фільтрації та очищення ідей для втілення їх у життя. Нехай усі вони перебувають у рівновазі та доповнюють один одного. Якщо хочете чогось досягти, ставте цілі! Хоча багато хто й надає перевагу цього не робити. Іноді просто через лінощі – як вийде, так і вийде. Інші чогось чекають, гадають, що життя почне мінятися саме по собі. А деякі просто бояться привселюдно заявити про свої плани: а раптом засміють? Чи зурочать… Або “не так” зрозуміють… Йти зі всіма за течією, звичайно, набагато простіше, але тоді й результат буде як у всіх – такий, що нічим із загальної маси не виділяється. А якщо ви дійсно хочете побудувати кар’єру, стати господарем свого життя – вчіться мріяти, перетворювати мрію на мету, а мету втілювати в реальність.
Тренування для пам`яті
У звичному для нас житті ми звикнули тренувати все – наше тіло, м`язи, манери поведінки. Адже все це є дуже потрібним у повсякденності. А як же на рахунок пам`яті? Мабуть кожен знає, що пам`ять покращується при постійному тренуванні, але це ми нагадуємо лише дітям, яким потрібно “вчитись, вчитись і ще раз вчитись”:).
А дарма, тому що роль пам`яті для людини – неоціненна! Скільки часу ми витрачаємо щодня хоча б на пошуки речей, які не знаємо куди поставили?… Скільки грошей втрачаємо на “недорахованих” здачах у магазинах, неекономному бюджеті і т.д.
Звичайно, розвивати пам`ять потрібно змалку. Але що робити тим, у кого батьки не дуже звертали увагу на такі “дрібниці”, а їхній дитячий вік залишився у приємних спогадах?… Можна пити таблетки для покращення пам`яті, які щодня розпіарюють реклами на наших телеекранах, а можна…
Не дарма кажуть, що вчитись ніколи не пізно. От і пам`ять, виявляється, теж є таким інструментом. Існує комплекс простих вправ, які включає у себе нейробіка. Ось деякі із них:
Для тих у кого провідною є права рука, може пару рядків щодня писати лівою рукою. І не лише писати, а й користуватись нею у побуті: прибирати вдома, чистити зуби, нарізати овочі і т.п. Це заставить кору протилежної сторони мозку працювати більш ефективно.
Шукати нестандартні відповіді на стандартні запитання. Коли у нас запитують як наші справи, то переважно не чекають у відповідь півгодинну розповідь з детальним описом наших проблем. Але й варіанти відповіді: “нормально” чи “аби не гірше” вже так надоїли, що наступного разу після такої відповіді людина може і не поцікавитись нами. А навіщо якщо відповідь заздалегідь відома…
Спробуйте використовувати нестандартно звичайні речі чи предмети: зробіть іграшку для домашнього улюбленця із пластикової пляшки, не викидайте поламані речі, а придумайте їй інше застосування, щоб продовжити їй життя.
Виконуйте звичні ритуали (перевдягання, миття під душем і т.д.) із закритими очима.
Вчіть якомога більше віршів.
Займіться вивченням чи удосконаленням іноземної мови.
Цікавтесь новинками (моди, професійними чи світовими тенденціями).
Розгадуйте кросворди.
Змінюйте звичний хід вихідних днів – фантазуйте та експериментуйте з поїздками, прогулянками в парках (скверах, по вечірньому місту тощо), походами у цирк, на виставки, у кав'ярні і т.п.
Вигадайте хоббі, яке прийдеться вам по душі і виділяйте на нього час хоча б щотижня.
Рахуйте “про себе” суми при покупках (без калькулятора).
Можна написати ще сотню порад та підходів, але головне, щоб ви собі вибрали хоча б пару із цих вправ – вони і будуть індивідуально ваші, ті, які вам найбільше підходять. Тому що найбільше “затирається” пам`ять від звичних дій, які ми виконуємо завдяки завченим звичкам, “на автоматі”:).
Тренуйтеся, тренуйтеся і ще раз тренуйтеся! А через якийсь десяток років ваша пам`ять скаже вам спасибі!!!
- Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.
- Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.
- Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясуй значення незнайомих слів. Знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.
- Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.
- Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожною завдання.
- Між уроками роби перерви.
- Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.
- Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини і опрацюй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів. (Ключові слова - найважливіші в кожному абзаці)
- Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, рівномірно розподіляючи навантаження.
- Готуючись до усних уроків використовуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти і запам'ятати матеріал.
- Складай план усної відповіді.
- Перевіряй себе
Поради з самовиховання:
1. Коли берешся за будь-яку справу, подумай: який результат повинен отримати.
2. Записуй згідно з важливістю свої термінові справи, які маєш виконати протягом тижня, дня. Берись за справу сміливо і не відступай, поки її не виконаєш.
Якщо в кінці тижня або цього дня залишаються не виконаними один чи два запланованих тобою пункти, перепиши їх у план на наступний тиждень(наступний день).
3. Візьми собі за правило обов’язково аналізувати: чому саме ти не виконав той чи інший пункт. Намагайся сам усувати причини невиконання.
Спочатку це вважатиметься важким, але з часом ти зрозумієш, що головне – це правильно оцінювати свої сили і не гаяти марно часу.
4. Ніколи не практикуй перенесення виконання справи на наступний день. Приступай до виконання запланованого одразу ж без зволікань.
5. Не роби жодних попускань, навчися своїм примхам відповідати коротко, але твердо –"ні”
6. Навчися сам собі наказувати, будь до себе непохитним,але став перед собою завдання реальні, ні в якому разі "не заривайся”,бо не спрацює внутрішній наказ ”Так треба”, "Я мушу”.
7. Спробуй проаналізувати: на що ти переважно витрачаєш свій вільний час?
8. Твій організм здатий до тривалих навантажень, але, щоб уникнути стомлення, переборюй втому, змінюй види діяльності протягом дня.
9. Приймаючи на себе будь-яке завдання, навчися слухати уважно вказівки дорослих. Користуйся нотатками, щоб нічого не пропустити повз увагу і зберегти час.
Тест-анкета на виявлення мотивації учнів
Поміркуй над відповідями.
- Я навчаюся тому, що на уроці цікаво.
- Я навчаюся тому, що змушують батьки.
- Я навчаюся тому, що хочу більше знати.
- Я навчаюся, щоб потім добре працювати.
- Я навчаюся, щоб принести радість батькам.
- Я навчаюся, щоб не відставати від товаришів.
- Я навчаюся, щоб не зганьбити свій клас.
- Я навчаюся тому, що в наш час не можна бути незнайкою.
- Я навчаюся тому, що мені подобається вчитель.
Коментарi